piątek, 19 marca 2010

Gilles Kepel i "Zemsta Boga"

Nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej ukazała się niedawno nowa książka z serii Idee. Tym razem KP wydała "Zemstę Boga", głośną książkę politologa z Francji, Gillesa Kepela.

W serii KP przez pewien czas panował zastój. Ostatnią jej pozycję - "Etos lewicy" Andrzeja Mencwela - towarzysze wydali jeszcze w 2009 r. Dobrze, że teraz pojawiła się książka Kepela, bo to znakomita, ceniona na świecie pozycja, bez której zrozumieć współczesność.

Jedna z przyjaciółek niedawno wykpiła mój nawyk do wklejania tutaj gotowych zapowiedzi. Mea culpa - faktycznie, z braku laku za często bawiłem się przeklejanki. Ale obiecuję, że recenzji będzie więcej, za to zapowiedzi (siłą rzeczy pożyczanych skądinąd) będzie ciut mniej :)

O "Zemście Boga" wydawce pisze tak:

"Zemsta Boga" to książka o obserwowanym na całym świecie fenomenie fundamentalizmu religijnego. We Francji wydano ją w 1991 roku – na dziesięć lat przed zamachami na WTC. Po 11 września 2001 Gilles Kepel, skromny badacz islamu, z dnia na dzień został medialną gwiazdą, a książka stała się światowym bestsellerem przetłumaczonym już na dwadzieścia języków. W cieniu kryzysu gospodarczego i po kolejnych dekadach rozczarowania światem nowoczesnym obserwujemy silne odrodzenie ruchów religijnych. Gilles Kepel pokazuje, że współczesna nam „religijna rekonkwista świata” opiera się na uniwersalnym mechanizmie wspólnym różnym tradycjom – reakcji na niespełnione obietnice modernizacji.

Gilles Kepel, "Zemsta Boga", wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2010.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz