niedziela, 2 grudnia 2012

"To nie jest dziennik" - nowa książka prof. Zygmunta Baumana

Prof. Zygmunta Baumana darzę dużym szacunkiem. Jeszcze jako nierozumny i niedoświadczony młokos przeczytałem wywiad z profesorem, który przeprowadził  Jacek Żakowski dla "Niezbędnika Inteligenta" tygodnika "Polityka". Pamiętam, że lektura tej rozmowy była dla mnie jak intelektualny kopniak. 

Chciałem zanurzyć się w książkach, by na starość być choć w małej części być tak mądrym człowiekiem, jak prof. Bauman. Zachęcony, odkrywałem kolejne jego książki, m.in. "Globalizację", "Razem osobno", "Płynne życie", "Płynną nowoczesność", "Życie na przemiał"... Każda z nich miała na mnie wpływ formacyjny. To, co uważam dziś za słuszne i konieczne, gdy mowa o kształtowaniu polityki, debaty publicznej czy wspólnoty społecznej, to, jakie ideały wyznaję - urosło właśnie na glebie przygotowanej przez książki i eseje prof. Zygmunta Baumana.

Jako wdzięczny czytelnik Profesora i jego intelektualny wychowanek, z przyjemnością sięgnę po "To nie jest dziennik". To książka, którą wybitny socjolog stworzył z zapisków będących formą autoterapii po stracie żony, Janiny. Wydawca reklamuje tę pracę jako chwilami wręcz intymną, ale - jak to u prof. Baumana zwykle bywa - nie pozbawioną przenikliwego nicowania współczesności, naszej konsumenckiej, interpersonalnej czy medialnej rzeczywistości.

Życiorys prof. Zygmunta Baumana to jednocześnie kronika przeklętego XX w. Wojna, zaangażowanie w komunistyczną władzę w Polsce i służba w wywiadzie, mała stabilizacja, kariera naukowa jako forma emigracji wewnętrznej, rok 1968 i przymusowy wyjazd z kraju, życie na emigracji... Coraz mniej jest takich ludzi. I to kolejny powód, dla którego warto sięgnąć po książkę "To nie jest dziennik". Bo taka lektura - zawierająca połączenie głębokiej erudycji, wiedzy i ogromnego, nieraz bolesnego doświadczenia życiowego - dla czytelnika na pewno będzie wyzwaniem, ale może być też źródłem inspiracji do tego, by odkryć coś w jego własnej rzeczywistości.

Na koniec dodam, że książka ta jest w sprzedaży od 21 listopada br. Zatem: do księgarń!

Zygmunt Bauman, "To nie jest dziennik", Wydawnictwo Literackie, Kraków 2012.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz