środa, 27 stycznia 2010

Robert D. Kaplan i bałkańskie upiory


Bałkany to kraina, która kusi i jednocześnie odpycha. Kusi bogactwem kultur, bogactwem krajobrazu, bogactwem specyficznej atmosfery. Odpycha zaś przeszłością, wspomnieniami dramatycznych wydarzeń i nienawiści etnicznej. O tym fenomenalnym splocie bałkańskich dziejów w książce "Bałkańskie upiory. Podróż przez historię" pasjonująco pisze Robert D. Kaplan, słynny politolog z Ameryki.

Recenzję tej książki zamieszczę w blogu niebawem. Na razie pozwolę sobie polecić ją notą od wydawcy. Zapowiada się pasjonująca lektura.

Po raz pierwszy oczy całego świata zwróciły się na Bałkany w 1914 roku, kiedy serbski nacjonalista zastrzelił w Sarajewie habsburskiego następcę tronu. Po raz drugi – gdy na półwyspie rozgorzała krwawa, bratobójcza wojna. Europa patrzyła wtedy na Bałkany z przerażeniem i niedowierzaniem, bo zignorowała ostrzeżenie. Kiedy pod koniec lat osiemdziesiątych Robert D. Kaplan alarmował, że na Bałkanach wrze, a Jugosławii grozi rozpad, został zlekceważony. Przez wydawców, którzy nie chcieli opublikować Bałkańskich upiorów w obawie, że temat nie przyciągnie czytelników, i przez polityków, którzy nie dostrzegali zagrożenia.

W tym pasjonującym połączeniu reportażu i eseju historycznego autor dociera do źródeł narodowych resentymentów. Pokazuje splot gwałtownych namiętności, które doprowadziły do pełnej okrucieństwa wojny. Jego książka to również przestroga. Na świecie wiele jest miejsc podobnych do bałkańskiego kotła, etnicznych i religijnych beczek prochu, które w każdej chwili mogą niespodziewanie wybuchnąć...

"Książka Roberta D. Kaplana nie tylko pomaga zrozumieć źródła konfliktów na Bałkanach, a zwłaszcza w byłej Jugosławii, ale w znakomity sposób ukazuje tło tych konfliktów i zaskakujące często motywy działań polityków i zwykłych ludzi. Po lekturze tej książki rozumiemy nie tylko więcej, ale także inaczej, bardziej w kategoriach konkretu niż politologicznego banału (prof. dr hab. Marcin Król)."

Robert D. Kaplan, "Bałkańskie upiory. Podróż przez historię", wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2010.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz