piątek, 22 stycznia 2010

Kuroń i Modzelewski pod lupą - zapowiada się ciekawie


Prof. Andrzej Friszke, jeden z najlepszych polskich historyków, wziął na warsztat dzieje tzw. ruchu komandosów oraz biografie dwóch wybitnych opozycjonistów czasu PRL - Jacka Kuronia i Karola Modzelewskiego. Efektem jego badań jest książka "Anatomia buntu. Kuroń, Modzelewskii komandosi do 1968 roku", która 1 marca ukaże się nakładem Znaku.

Wydawca książkę tę zapowiada następująco:

"Obraz antykomunistycznej opozycji został zdominowany przez wielkie, masowe wystąpienia. Poznański Czerwiec, warszawski Marzec i okres Solidarności to zdarzenia, które wymieniamy jednym tchem, gdy ktoś zapyta nas o to, jak doszło do upadku komunizmu. Od lat buduje się obraz powszechnego - narodowego - oporu. To obraz wygodny i chwalebny, ale czy prawdziwy?

Nie ma w nim miejsca dla bohaterów. Nie mieszczą się w nim ludzie, którzy stawiali opór komunistycznej władzy w samotności. Otoczeni murem niezrozumienia, a nierzadko wrogości. Podsłuchiwani, śledzeni, więzieni i upokarzani. Myślenie o nich jest kłopotliwe, bo każe nam zastanawiać się nad własną postawą. Wciąż burzą nasz spokój i zmuszają do refleksji.

W Anatomii buntu Andrzej Friszke, próbuje przełamać utarty i uproszczony obraz naszych najnowszych dziejów. Świetne pióro autora, nowatorskie podejście do źródeł (w tym także tych zgromadzonych w IPN) i przede wszystkim grono niezwykłych osób, jakie spotkamy na kartach tej książki, sprawiają, że jej lektura to przygoda z historią Polski.

To najważniejsza książka o Polsce i Polakach od przełomu 1989 roku."

Nic, tylko czekać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz