poniedziałek, 25 stycznia 2010

Czy to będzie wydawniczy hit roku?

W marcu ma się ukazać biografia Ryszarda Kapuścińskiego, powstała pod piórem Artura Domosławskiego. Autor, na co dzień związany z "Gazetą Wyborczą", słynie z wartościowych tekstów, jest bliski ideom, które wyznawał Kapuściński i nie ma skłonności do dziennikarstwa pomnikowego. Można więc mieć pewność, że książka ta będzie hitem pierwszego półrocza, jeśli nie całego, 2010 roku.

O książce tej wiadomo na razie niewiele. Domosławski w wywiadzie dla "Polityki" zdradził, że książkę tę zamówiło wydawnictwo Znak, ale zrezygnowało z jej druku. Tekst przejął Świat Książki. Wydawca na swojej stronie internetowej nie pisze jednak za dużo o biografii Kapuścińskiego.

- Pierwsza pełna biografia najsłynniejszego polskiego reportera i pisarza. Nieznane fakty, zaskakujące odkrycia. Doskonale skonstruowana, napisana barwnym stylem opowieść imponuje rzetelnością i bogactwem materiałów źródłowych o bohaterze i jego czasach. Zbierając dokumentację do książki, Domosławski rozmawiał z niemal setką osób, pojechał m.in. do Etiopii, Angoli, Kenii, Ugandy, Tanzanii, Kolumbii, Boliwii, USA. Na palcach jednej ręki zliczysz wielkie książki o ludziach wielkich. Ta książka jest jedną z nich (Zygmunt Bauman) - czytamy w serwisie swiatksiazki.pl.

Więcej na temat na stronie internetowej Świata Książki nie znajdziemy. Ba, nie ma jeszcze nawet okładki lub też wydawca trzyma ją w głębokiej tajemnicy. Domosławski we wspomnianej rozmowie z "Polityką" odkrył nieco rąbka tajemnicy, mówiąc o podróży śladem Kapuścińskiego, o rozmowach z ludźmi, którzy znali zmarłego trzy lata temu reportera... To wszystko sugeruje, że książka będzie przemyślana, uczciwa i bez wątpienia odkrywcza. Domosławski zapowiedział, że dotarł do wielu tajemnic życiorysu Kapuścińskiego, takich, które mogą solidnie zaskoczyć czytelnika.

Nic dziwnego, że książką ta budzi takie emocje. Wygląda na to, że literacka wiosna upłynie pod znakiem odkrywania białych plam w życiorysie Ryszarda Kapuścińskiego. I, co ważne, nie będzie to lustracyjne polowanie na czarownice, tylko rzetelny opis życiorysu wybitnego dziennikarza. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz