poniedziałek, 21 grudnia 2009

Nowa seria Czarnego - premiera 25 stycznia 2010


Wieść gminna niesie, że pod koniec stycznia 2010 roku wydawnictwo Czarne wyda pierwszą książkę w nowej serii „mikrokosmos/makrokosmos: literatura faktu”. Będzie to książka „W cieniu Świętej Księgi”, autorstwa dwóch dokumentalistów z Finlandii – Kevina Fraziera i Arto Halonena. Rzecz zapowiada się całkiem ciekawie.

Oto, co o tej publikacji pisze wydawca:

„W cieniu Świętej Księgi” to książka opowiadająca o kulisach kontraktów największych korporacji światowych, które w imię lukratywnych umów z zasobnym w gaz Turkmenistanem, zgodziły się na przekład książki autorstwa Saparmurata Njazowa. Jednym z języków, na który została przełożona twórczość dyktatora jest... język polski!
Rządy wielu państw europejskich oraz duże korporacje międzynarodowe od lat rywalizują o dostęp do zasobów naturalnych Tukmenistanu, kraju dysponującego jednymi z najbogatszych złóż gazu, a zarazem znajdującego się w czołówce listy państw najbrutalniej łamiących prawa człowieka i prawo do wolności słowa.
Ruhnama jest dziełem pochłoniętego umacnianiem kultu własnej osoby przywódcy Turkmenistanu,

Saparmurata Nijazowa, i stała się symbolem jego dyktatury. Wielkie międzynarodowe koncerny nakłaniane są do przekładania Ruhnamy na języki macierzyste oraz publiczne deklarowania wsparcie dla turkmeńskiej księgi. W istocie rząd Nijazowa zdaje się traktować Ruhnamę jako test decydujący o tym, które z firm będą skłonne przymykać oko na naruszanie lub jawne łamanie praw człowieka.

„Sprawdzian Ruhnamy” zalicza wielu – od Nokii i Siemensa, po Gazprom i amerykańskie spółki paliwowe, w interesy z Turkmenistanem angażują się rządy i korporacje od Finlandii po Chiny, Stany Zjednoczone i Rosję. Kazus Świętej Księgi staje się więc sprawą o zasięgu globalnym i przykładem pewnego ogólnoświatowego trendu. Rodzi ważne i niepokojące pytanie o to, z jakich powodów wielkie koncerny angażują się w interesy z autokratycznymi rządami. Czy państwa Zachodu tracą zdolność do kontrolowania międzynarodowego biznesu? Czy przyszłość należy do dyktatorów i wielkich korporacji pracujących wspólnie dla zwiększenia wzajemnych wpływów?

W cieniu Świętej Księgi opowiada o próbach zbadania tych powiązań. Zadania tego podjęli się Arto Halonen, fiński reżyser filmowy, wielokrotnie nagradzany dokumentalista, i jego współpracownik Kevin Frazier. Kulisy wielkich interesów starali się odsłonić najpierw w filmie dokumentalnym pod tym samym tytułem, jednym – jak się miało okazać – z najgoręcej dyskutowanych filmów 2008 roku. Książka, która powstała później, jest znacznie obszerniejsza, zawiera wiele fragmentów o charakterze reporterskim i obyczajowym, a dodatkowo przedstawia wydarzenia, które miały miejsce po upublicznieniu filmu. Autorom udało się m.in. dotrzeć do niezwykle interesujących materiałów dotyczących współpracy Nokii z Nijazowem.

Podjęta przez fińskich dokumentalistów wyprawa do jądra dyktatury to palące pytanie o etykę wielkiego biznesu."

Kevin Frazier, Arto Halonen, „W cieniu Świętej Księgi”, wydawnictwo Czarne, Wołowiec, premiera: 25 stycznia 2010 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz