czwartek, 5 listopada 2009

Powrót do przeszłości z prof. Kołakowskim


Gdy przeczytałem ten wywiad, długo nie mogłem wyjść z podziwu. Jacek Żakowski rozmawiał z prof. Leszkiem Kołakowskim o życiu. Po prostu. Żakowski przyszedł do niego, filozofa, który "przeczytał tysiące książek, 77 lat żyje na tym świecie i zdobył sławę mędrca", by dowiedzieć się, jak żyć lepiej. Efekty tej rozmowy były wówczas dla mnie - i są nadal, ilekroć wracam do tego wywiadu - piorunujące.

Nie czas tu i miejsce na to, by rozmowę Żakowskiego z prof. Kołakowskim cytować tu kropka w kropkę. Kto chce, znajdzie ten tekst w Internecie. Dla tych bardziej leniwych link do wywiadu.

W tej rozmowie uderza prostolinijność i skromność prof. Kołakowskiego. Człowiek o międzynarodowej sławie, z wieloma cenionymi rozprawami filozoficznymi na koncie, opowiada w tej rozmowie o życiu jak facet, który sam stawia pierwsze kroki i uczy się na własnych błędach. A przecież, to co opowiedział, było naznaczone głębokim doświadczeniem i mądrością.

Dla mnie, mającego w chwili, gdy wywiad ten wpadł mi w ręce lat 19, odkrycie tylu życiowych prawd w jednej sekundzie, było doświadczeniem bezcennym. Nawet dziś, choć od chwili publikacji tej rozmowy minęło już pięć lat, wracam do rozmowy Żakowskiego z prof. Kołakowskim jak do czegoś pocieszającego, dającego do myślenia i - co najważniejsze - pobudzającego do dalszych potyczek na życiowych ścieżkach.

Dla przypomnienia wklejam swoisty "katalog prof. Kołakowskiego", czyli licząca 15 punktów listę drobnych zasad, których przestrzeganie sprawić może, że będzie się nam żyło łatwiej i lżej.


"Po pierwsze, przyjaciele!

A poza tym:

1) Chcieć niezbyt wiele.
2) Wyzwolić się z kultu młodości.
3) Cieszyć się pięknem.
4) Nie dbać o sławę.
5) Wyzbyć się pożądliwości.
6) Nie mieć pretensji do świata.
7) Mierzyć siebie swoją własną miarą.
8) Zrozumieć swój świat.
9) Nie pouczać.
10) Iść na kompromisy ze sobą i ze światem.
11) Godzić się na miernotę życia.
12) Nie szukać szczęścia.
13) Nie wierzyć w sprawiedliwość świata.
14) Z zasady ufać ludziom.
15) Nie skarżyć się na życie.
16) Unikać rygoryzmu czy fundamentalizmu."

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz