piątek, 27 listopada 2009

20 lat nowej Polski okiem reporterów


Dziś wyjątkowo nie będzie recenzji książki, lecz mała sugestia czytelnicza. Gdy pozycja, do nazwy której przejdę za chwilę, wpadnie mi w ręce, na pewno zamieszczę tu większy tekst na jej temat. Ale na razie, drodzy Czytelnicy, musi nam wystarczyć zajawka.Sięgnąć po tę książkę zdecydowanie warto, bo to rzecz wyjątkowa.


Chciałbym polecić książkę "20. 20 lat nowej Polski w reportażach", która ukazała się w tych dniach nakładem wydawnictwa Czarne. To zbiór reportaży, ukazujących przebieg polskiej transformacji ustrojowej tak w wielkich miastach, jak i na prowincji. Teksty wybrał Mariusz Szczygieł, który tak pisze o tym tomie: "To 26 (a nawet więcej) historii, zapisanych przez najlepszych polskich reporterów. To mój osobisty wybór reportaży o tym, gdzie zaczęła się i dokąd doszła nowa Polska. Nie ta, którą widzimy w Sejmie, ani ta z pierwszych stron gazet. Raczej Polska, która musiała ‘mentalność sobie w jeden dzień zrobić’.

W tomie opublikowano teksty takich autorów, jak Włodzimierz Nowak, Edyta Gietka, Jacek Hugo-Bader czy Wojciech Tochmann, a więc przedstawicieli śmietanki naszego rodzimego reportażu.

(red.) Mariusz Szczygieł, "20. 20 lat nowej Polski w reportażach", wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2009.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz